Cynamon kojarzy się najbardziej z pieczonym jabłkiem i szarlotką, ale warto wiedzieć, że to nie jedyne jego zastosowania.
Cynamon jest przyprawą otrzymywaną z wysuszonej kory cynamonowca. Można go kupić w postaci sproszkowanej lub w kawałkach – zwiniętych rulonikach. Najpopularniejsze rodzaje tego wiecznie zielonego drzewa to cynamonowiec cejloński, cynamonowiec cassia (sprowadzany z chin) i cynamonowiec kamforowy. Posiada on wiele właściwości prozdrowotnych, za co był już ceniony w starożytności.
WŁAŚCIWOŚCI CYNAMONU
- wspomaga apetyt
- łagodzi wzdęcia
- pobudza wydzielanie soków trawiennych
- działa bakteriobójczo
- działa hamująco na rozwój drożdży
- ma działanie przeciwzapalne
- normalizuje poziom glukozy we krwi – zalecany jest osobom chorym na cukrzycę typu II i z insulinoopornością
KTÓRY CYNAMON WYBRAĆ
Na świecie występuje około 250 gatunków cynamonowców, ale najbardziej znane to cynamonowiec cejloński i cynamonowiec cassia (wonny). Najbardziej wartościowy jest cynamon otrzymywany z kory cynamonowca cejlońskiego, ze względu na mniejszą zawartość kumaryny.
Jak odróżnić cynamon z cynamonowca cejlońskiego od cassia (wonnego)?
Cynamon cejloński ma jasnobrązowy kolor, wpadający w pomarańczowy a smak lekko słodki. Laska jest zwinięta w „dwururkę” i jest dość krucha (ławo ją zmielić).
Cynamon wonny ma ciemny, czerwono-brązowy kolor, a smak bardziej ostry. Jest skręcony w pojedyncze gładkie laski, który są trudne do mielenia.
ZASTOSOWANIE CYNAMONU
Cynamon posiada słodki, lekko korzenny smak i zapach. W Polsce najczęściej wykorzystuje się go w formie sproszkowanej. Bardzo dobrze pasuje do dań z jabłek (kompotów, musów, szarlotki) i ryżu. Wzbogaca smak grzanego wina i kawy. W niewielkich ilościach można go dodawać do potraw mięsnych (baraniny, ryb).
Stosowany jest również w kompozycjach zapachowych oraz w przemyśle farmaceutycznym.
PRZECIWWSKAZANIA
Cynamon zawiera kumarynę (większa zawartość w cynamonie cassia), która w nadmiernych ilościach działa toksycznie na nerki i wątrobę. Również nie jest zalecany osobom z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Warto pamiętać, że cynamon jest zaliczany do alergenów pokarmowych i kontaktowych.