Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Zielona herbata pochodzi z Chin i jest znana już od starożytności. Jest głównie uprawiana w Chinach i Japonii. Jej liście zachowują naturalny zielony kolor, ponieważ nie przechodzą procesu utleniania. Po zbiorze liście poddawane są działaniu gorącej pary, aby zapobiec procesowi fermentacji. Brak procesu fermentacji pozwala zachować ich dobroczynne właściwości.
Lecznicze i prozdrowotne właściwości zielonej herbaty znane są już od tysiącleci. Działanie prozdrowotne zielona herbata zawdzięcza zawartym w liściach składnikom, do których należą polifenole (katechiny i flawonoidy), alkaloidy (kofeina, teobromina, teofilina), aminokwasy, lipidy, witaminy oraz składniki mineralne. Najważniejsze z nich to:
- działanie przeciwnowotworowe,
- działanie przeciwzapalne,
- działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne,
- obniża poziom cholesterolu,
- wspomaga odchudzanie,
- chroni przed demencją,
- poprawia zdolność koncentracji i zapamiętywania.
Zielona herbata a odchudzanie
Regularne picie zielonej herbaty sprzyja stabilizacji masy ciała oraz zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Właściwości te wykazują najsilniej katechiny oraz alkaloidy (głównie kofeina). Hamują one wchłanianie tłuszczów z pożywienia oraz przyspieszają ich spalanie. Dodatkowo katechiny stymulują metabolizm tłuszczów w wątrobie i nasilają termogenezę.
Działania przeciwnowotworowe
Jest to zasługa silnych przeciwutleniaczy, które ochraniają nasze DNA przed działaniem substancji rakotwórczych. Najbardziej aktywnym katechinem jest epigallokatechina-3-galusan (EGCG). Wykazuje on działanie antyoksydacyjne 20 razy silniejsze niż witamina C. Regularne picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów piersi, przełyku, prostaty, żołądka, trzustki i okrężnicy.
Efekt pobudzający
Zielona herbata była jednym z pierwszych napojów pobudzających na świecie. Kofeina zawarta w liściach herbaty (zwana teiną) wchłania się dłużej i nieco wolniej niż ta zawarta w kawie. Wynika to z tego, że teina wchłaniania jest dopiero w jelitach – działanie pobudzające przebiega dłużej i wolniej niż po wypiciu kawy.
Jak parzyć?
Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura parzenia herbaty: 60-90 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura (wrzątek) spowoduje, że herbata będzie gorzka i cierpka.
Herbatę najlepiej parzyć przez ok. 2-3 minuty. Zieloną herbatę można parzyć z tych samych liści bez utraty smaku nawet do trzech razy.